Urlop tacierzyński – ile trwa, wniosek i ile jest płatny?

list Regulacje prawne
Blog Bambiboo - Urlop tacierzyński – ile trwa, wniosek i ile jest płatny?

Zaczynasz opiekę nad dzieckiem? Przygotowujesz się do urlopu tacierzyńskiego? Dowiedz się, ile trwa tacierzyński, jak złożyć wniosek oraz poznaj różnice między urlopem tacierzyńskim a ojcowskim. Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o urlopie tacierzyńskim. 

Urlop tacierzyński a ojcowski 

Przed Tobą narodziny maleństwa i dzielenie czasu na obowiązki zawodowe i opiekę nad dzieckiem? Jeśli przygotowujesz się razem z partnerką do podziału opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, sprawdź kluczowe informacje o urlopie tacierzyńskim.

Urlop tacierzyński i urlop ojcowski często traktowane są jako tożsame pojęcia. Na czym jednak polega tacierzyński? Jakie są główne różnice? 

  • Urlop tacierzyński 

Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą matka przekazuje ojcu w celu opieki nad dzieckiem. Taka część urlopu jest określana urlopem tacierzyńskim. Ustawowo, mama powinna skorzystać z minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a pozostałą część, czyli 6 tygodni, może przekazać ojcu, by ten sprawował opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Istotne jest, aby ojciec lub inna osoba, która chce skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, odprowadzała składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku opłacania składek i chęci skorzystania z tacierzyńskiego, możliwe jest posiadanie umowy o pracę, umowy zlecenie, a także prowadzenie działalności gospodarczej. Aby skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, matka dziecka zobowiązana jest wrócić do aktywności zawodowej. Urlop tacierzyński przysługuje również, jeśli planujesz adoptować dziecko.

  • Urlop ojcowski 

Urlop ojcowski to gwarantowane przez Kodeks pracy 2 tygodnie urlopu dla ojca dziecka. To przywilej wyłącznie ojcowski. Z czasu przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem można skorzystać przez 2 tygodnie lub podzielić urlop, przykładowo na 2 razy po 7 dni. Urlopu nie trzeba wykorzystać od razu – z tacierzyńskiego można korzystać sukcesywnie do momentu, kiedy dziecko skończy 2 lata. Urlop ojcowski pozostaje do Twojej dyspozycji niezależnie od tego, czy mama przebywa aktualnie na urlopie macierzyńskim. Jeśli korzystasz z urlopu ojcowskiego, możesz opiekować się nowo narodzonym dzieckiem razem z matką, a jeśli zdecydujesz się na urlop tacierzyński, mama zobowiązana jest do powrotu do pracy. 

Urlop tacierzyński – ile trwa? 

Długość urlopu tacierzyńskiego zależy od wymiaru urlopu, z którego skorzystała matka dziecka. Ustawowo, urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Jest on dłuższy, jeśli matka urodziła bliźniaczki, trojaczki, czworaczki czy pięcioraczki. Mama dziecka ma obowiązek skorzystania z minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Prawo przewiduje także ewentualne wykorzystanie 8 tygodni urlopu przez matkę i na przykład 12 tygodni przez ojca. W przypadku wykorzystania obowiązkowych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ojciec dziecka może wnioskować o pozostałe 6 tygodni urlopu. W ten sposób mama może skorzystać z 14 tygodni, a tata z 6 tygodni, co razem daje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, który przysługuje po urodzeniu dziecka. 

Urlop tacierzyński – ile płatny? 

Ile środków otrzymuje się podczas korzystania z urlopu tacierzyńskiego? Za czas urlopu tacierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński dla ojca. Ta forma świadczenia to 100% pensji średniego wynagrodzenia, które otrzymywałeś przez ostatnie 12 miesięcy. Zasiłek tacierzyński jest finansowany przez ZUS. W przypadku stałej, miesięcznej pensji, osoba korzystająca z urlopu tacierzyńskiego będzie co miesiąc otrzymywać swoje zwyczajowe wynagrodzenie. 

Urlop tacierzyński – wniosek 

Jak przygotować wniosek o urlop tacierzyński? Kluczowe jest złożenie przez mamę wniosku o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego. Wniosek należy złożyć przynajmniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca ma w obowiązku zatwierdzić wniosek. Osoba chcąca skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, musi złożyć wniosek o chęć skorzystania z pozostałych, niewykorzystanych tygodni urlopu macierzyńskiego, przynajmniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek o urlop tacierzyński powinien zawierać: 

  • Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub dzieci w przypadku ciąży mnogiej), zagraniczny akt urodzenia dziecka lub kopie tych dokumentów.
  • Oświadczenie matki dziecka o chęci rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Alternatywnie, przedłożyć można zaświadczenie ubezpieczonej matki dziecka o chęci rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Pracodawca nie ma możliwości, by odmówić ojcu skorzystania z urlopu tacierzyńskiego, ponieważ jest to uprawnienie pracownicze wynikające z obowiązku rodzicielskiego. 

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen