Urlop tacierzyński – ile trwa, wniosek i ile jest płatny?
Zaczynasz opiekę nad dzieckiem? Przygotowujesz się do urlopu tacierzyńskiego? Dowiedz się, ile trwa tacierzyński, jak złożyć wniosek oraz poznaj różnice między urlopem tacierzyńskim a ojcowskim. Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o urlopie tacierzyńskim.
Urlop tacierzyński a ojcowski
Przed Tobą narodziny maleństwa i dzielenie czasu na obowiązki zawodowe i opiekę nad dzieckiem? Jeśli przygotowujesz się razem z partnerką do podziału opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, sprawdź kluczowe informacje o urlopie tacierzyńskim.
Urlop tacierzyński i urlop ojcowski często traktowane są jako tożsame pojęcia. Na czym jednak polega tacierzyński? Jakie są główne różnice?
- Urlop tacierzyński
Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, którą matka przekazuje ojcu w celu opieki nad dzieckiem. Taka część urlopu jest określana urlopem tacierzyńskim. Ustawowo, mama powinna skorzystać z minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a pozostałą część, czyli 6 tygodni, może przekazać ojcu, by ten sprawował opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Istotne jest, aby ojciec lub inna osoba, która chce skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, odprowadzała składki na ubezpieczenie chorobowe. W przypadku opłacania składek i chęci skorzystania z tacierzyńskiego, możliwe jest posiadanie umowy o pracę, umowy zlecenie, a także prowadzenie działalności gospodarczej. Aby skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, matka dziecka zobowiązana jest wrócić do aktywności zawodowej. Urlop tacierzyński przysługuje również, jeśli planujesz adoptować dziecko.
- Urlop ojcowski
Urlop ojcowski to gwarantowane przez Kodeks pracy 2 tygodnie urlopu dla ojca dziecka. To przywilej wyłącznie ojcowski. Z czasu przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem można skorzystać przez 2 tygodnie lub podzielić urlop, przykładowo na 2 razy po 7 dni. Urlopu nie trzeba wykorzystać od razu – z tacierzyńskiego można korzystać sukcesywnie do momentu, kiedy dziecko skończy 2 lata. Urlop ojcowski pozostaje do Twojej dyspozycji niezależnie od tego, czy mama przebywa aktualnie na urlopie macierzyńskim. Jeśli korzystasz z urlopu ojcowskiego, możesz opiekować się nowo narodzonym dzieckiem razem z matką, a jeśli zdecydujesz się na urlop tacierzyński, mama zobowiązana jest do powrotu do pracy.
Urlop tacierzyński – ile trwa?
Długość urlopu tacierzyńskiego zależy od wymiaru urlopu, z którego skorzystała matka dziecka. Ustawowo, urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka wynosi 20 tygodni. Jest on dłuższy, jeśli matka urodziła bliźniaczki, trojaczki, czworaczki czy pięcioraczki. Mama dziecka ma obowiązek skorzystania z minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Prawo przewiduje także ewentualne wykorzystanie 8 tygodni urlopu przez matkę i na przykład 12 tygodni przez ojca. W przypadku wykorzystania obowiązkowych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ojciec dziecka może wnioskować o pozostałe 6 tygodni urlopu. W ten sposób mama może skorzystać z 14 tygodni, a tata z 6 tygodni, co razem daje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, który przysługuje po urodzeniu dziecka.
Urlop tacierzyński – ile płatny?
Ile środków otrzymuje się podczas korzystania z urlopu tacierzyńskiego? Za czas urlopu tacierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński dla ojca. Ta forma świadczenia to 100% pensji średniego wynagrodzenia, które otrzymywałeś przez ostatnie 12 miesięcy. Zasiłek tacierzyński jest finansowany przez ZUS. W przypadku stałej, miesięcznej pensji, osoba korzystająca z urlopu tacierzyńskiego będzie co miesiąc otrzymywać swoje zwyczajowe wynagrodzenie.
Urlop tacierzyński – wniosek
Jak przygotować wniosek o urlop tacierzyński? Kluczowe jest złożenie przez mamę wniosku o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego. Wniosek należy złożyć przynajmniej 7 dni przed planowanym powrotem do pracy. Pracodawca ma w obowiązku zatwierdzić wniosek. Osoba chcąca skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, musi złożyć wniosek o chęć skorzystania z pozostałych, niewykorzystanych tygodni urlopu macierzyńskiego, przynajmniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek o urlop tacierzyński powinien zawierać:
- Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub dzieci w przypadku ciąży mnogiej), zagraniczny akt urodzenia dziecka lub kopie tych dokumentów.
- Oświadczenie matki dziecka o chęci rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Alternatywnie, przedłożyć można zaświadczenie ubezpieczonej matki dziecka o chęci rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający pozostałej części urlopu macierzyńskiego.
Pracodawca nie ma możliwości, by odmówić ojcu skorzystania z urlopu tacierzyńskiego, ponieważ jest to uprawnienie pracownicze wynikające z obowiązku rodzicielskiego.