Shantala, czyli ogólny masaż niemowlaka - jak masować stópki, rączki i całe ciało?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Shantala, czyli ogólny masaż niemowlaka - jak masować stópki, rączki i całe ciało?

Twoje dziecko ma kolkę, nie może zasnąć lub widzisz, że potrzebuje wyciszenia? Na takie i inne problemy pomocny może okazać się masaż Shantala – technika znana już od starożytności! Na czym polega taki masaż niemowlaka, jakie daje korzyści i jak można samodzielnie go wykonać?

Masaż Shantala – co to jest? 

Shantala to starożytna technika masażu niemowląt oraz małych dzieci, którą bez większych trudności może opanować i stosować każdy rodzic. Technika ta narodziła się w Indiach, jednak obecnie jest coraz chętniej stosowana na całym świecie – zwłaszcza w USA, Holandii, a także w Polsce. Shantala pojawiła się w Europie dzięki osobie Frédéricka Leboyera, który był francuskim pisarzem, ale przede wszystkim położnikiem.

Taki masaż można wykonywać już u kilkutygodniowych niemowląt i warto go regularnie powtarzać (na przykład codziennie lub co drugi dzień). Kiedy jest najlepsza pora na masaż? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Możesz wykonywać go rano, przed snem lub zawsze wtedy, gdy będziesz mieć na to chwilę czasu. Zazwyczaj masaż trwa około 10-15 minut

Masaż Shantala – jakie daje korzyści?

Masaż Shantala daje korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicowi, który go wykonuje. Poprzez delikatny, a zarazem czuły dotyk, zacieśnisz więź z maluchem, uspokoisz go, pomożesz mu się zrelaksować i wyciszyć. Na tym jednak zalety masażu się nie kończą – długie i powolne ruchy Twoich rąk mogą pozytywnie wpłynąć na jakość snu dziecka, jego układ odpornościowy, krążenie oraz poczucie bezpieczeństwa. Masaż Shantala to również świetna terapia antystresowa dla rodziców, a zwłaszcza mam cierpiących na depresję poporodową. Regularnie powtarzany, pomoże Ci szybciej odnaleźć się w nowej roli, umocni relacje z dzieckiem i pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.

Masaż niemowlaka – jak się do niego przygotować?

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać masaż Shantala u swojego niemowlaka bądź nieco starszego dziecka, zadbaj przede wszystkim o odpowiednią – spokojną i przytulną atmosferę. Przygotuj także oliwkę lub olejek kokosowy, który wykorzystasz do masażu dziecka – wcześniej rozgrzej go w dłoniach, by dotyk był jak najbardziej przyjemny i komfortowy dla niemowlaka. Dziecko, które będziesz masować, powinno być nagie, dlatego zanim zaczniesz, upewnij się, że w pokoju jest ciepło i nie ma przeciągu – to ważne, aby maluch się nie przeziębił.

Zapamiętaj
Masażu Shantala nigdy nie wykonuj w trakcie kolki lub bezpośrednio po karmieniu bobasa. Twój nacisk na brzuszek może wywołać dyskomfort, ból lub prowadzić do cofnięcia się treści pokarmowej.

Na czas masażu, rozbierz malucha, zdejmij pieluszkę i połóż go na swoich nogach lub na miękkim kocu rozłożonym na podłodze. Nóżki dziecka powinny cały czas dotykać Twojego ciała. Ważne jest, żebyś nie stała i nie czuła dyskomfortu podczas masowania dziecka, ponieważ czynność ta powinna być przyjemnością i chwilą relaksu dla Was obojga.

Masaż Shantala – krok po kroku

Wbrew pozorom, masaż Shantala nie jest niczym trudnym. Jeśli przygotowałaś już odpowiednie miejsce, rozebrałaś dziecko i masz pod ręką olejek do masażu, możesz przystąpić do działania. Pamiętaj, że ta forma masażu niemowlaka skupia się na całym ciele małego człowieka – wykonuj go z wyczuciem, długimi i powolnymi ruchami. Postaw na stały kontakt z dzieckiem, dlatego staraj się, aby cały czas przynajmniej jedna ręka dotykała jego ciała. 

  • Masowanie klatki piersiowej

Masaż Shantala zacznij o masowania klatki piersiowej bobasa. Ruchy dłoni powinny być skierowane od środka w kierunku żeber, następnie w stronę ramion, a później od bioderka do przeciwległego barku.

  • Masowanie ramion i dłoni

Masaż wykonuj kolistymi ruchami – każdą rękę osobno. Zacznij od okrężnych ruchów kciukami, a później całą dłonią – od ramion do paluszków.

  • Masaż brzuszka

Brzuszek dziecka masuj od góry do dołu – naprzemiennie raz lewą, raz prawą dłonią. Dobrym sposobem jest masowanie od żeber do pachwin. Możesz także wykonać delikatne, koliste ruchy wokół pępka.

  • Masaż nóżek

Masaż nóżek wykonuj okrężnymi ruchami od pachwiny do pięty (skup się zwłaszcza na udach i kolanach dziecka). 

  • Masaż stópek dziecka

Masaż stópek dziecka wykonuj kciukiem i palcem wskazującym.

  • Masaż pleców

Plecki dziecka masuj od karku do pupy, a także od środka na boki.

Na zakończenie wykonaj delikatny masaż buzi niemowlaka. Zrób to opuszkami palców – masuj, opukuj, „obrysuj” jego oczy i brwi.

Na koniec, w ramach podtrzymania przyjemnej atmosfery i poczucia bliskości, możesz przygotować dziecku kąpiel. Dzięki temu, zmyjesz też z jego ciała oliwkę i łatwiej utulisz go do snu.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen