Ścieżka sensoryczna – zrób to sam
Integracja Sensoryczna stała się niezwykle popularna w ostatnich latach. Towarzyszy świadomym rodzicom, którzy chcą zapewnić swoim pociechom prawidłowy rozwój. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymuje informacje ze wszystkich systemów zmysłowych. Umysł dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji, a także integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. W ten sposób dziecko poznaje świat, od wczesnych etapów swojego życia ucząc się poprzez zmysł dotyku. Doskonałym sposobem wykorzystania tego potencjału, jest ścieżka sensoryczna. Z nami przygotujesz ją w zaciszu własnego domu.
Ścieżka sensoryczna, co to jest?
Mata sensoryczna, nazywana inaczej ścieżką sensoryczną, jest jednym z narzędzi Integracji Sensorycznej. To pewnego rodzaju tor przeszkód, którego główną funkcją jest stymulowanie zmysłu dotyku. Jest świetną zabawą dla malucha, a ponadto wpływa korzystnie na rozwijanie innych umiejętności motorycznych.
Maty sensoryczne wykonane z tworzyw idealnie nadają się do zbudowania własnej ścieżki, ponieważ zostały stworzone tak, aby łączyć ze sobą kolejne elementy. Wykorzystanie ścieżki sensorycznej w domu jest więc niezwykle proste. Różne rodzaje powierzchni o zróżnicowanym stopniu twardości są odzwierciedleniem dla naturalnych powierzchni. Ich stosowanie służy zapobieganiu płaskostopiu u dzieci. Korzystanie ze ścieżek ma pozytywny wpływ na całe ciało dziecka, pomaga się zrelaksować i rozładować napięcie emocjonalne.
Ścieżka sensoryczna w przedszkolu to doskonałe urozmaicenie zabaw. Chodzenie po takiej ścieżce rozwija motorykę dużą, kształtuje zmysł równowagi i koordynację ruchową. Ponadto, stymuluje receptory znajdujące się w stopach poprzez rozmaite wrażenia dotykowe. Ta zabawa pozwala dziecku rozwinąć wyobraźnię dotykową.
Rodzice często wykonują w domach własne ścieżki, wzorując się na produktach sklepowych lub tych poznanych podczas terapii. Warto przemyśleć układ ścieżki oraz wybrać odpowiednie materiały. Aby ścieżka prawidłowo spełniała swoje funkcje, należy kwadraty z twardymi przedmiotami układać naprzemiennie z pojemnikami wyłożonymi materiałem miękkim.
Ścieżka sensoryczna DIY – zrób ją razem z nami
Wiele osób zastanawia się z czego wykonać ścieżkę sensoryczną dla dzieci. Materiały bez trudu znajdziemy w swoim najbliższym otoczeniu, które może stać się prawdziwą inspiracją. Możesz użyć guzików, kasztanów, grochu, ziarenek kawy czy plasterków suszonej pomarańczy. Wielu rodziców używa także tektury falistej, folii bąbelkowej, gąbek, słomek, klocków lego, włóczki czy sznurka.
Doskonale sprawdzą się również piłeczki o różnych wielkościach. Granicą kreatywności jest bezpieczeństwo dziecka – należy unikać przedmiotów szklanych, o ostrych krawędziach, które mogłyby skaleczyć stopy pociechy.
Naturalna ścieżka sensoryczna jest nie tylko łatwa w przygotowaniu, ale również bezpieczna dla Twojego dziecka. Wystarczy wybrać się na spacer lub odwiedzić pobliski las. Wykonana z bezpiecznych materiałów ścieżka, pozwala dziecku zapoznać się ze skarbami natury oraz obcować z przyrodą, poznając ją poprzez doświadczenia zmysłowe. Materiały do stworzenia własnej ścieżki warto zebrać w lesie. Znajdziemy tam m.in. mech, kamyki, patyki, szyszki oraz gałązki iglaste. W ten sposób możemy zebrać skarby o różnych wymiarach, fakturze czy miękkości.
Podobne materiały możemy znaleźć we własnym ogrodzie. Sprawdzi się piasek o różnej wielkości ziarenek, kamienie, kora ogrodowa. Pamiętajmy, ścieżka sensoryczna dla dzieci powinna być wykonana z bezpiecznych materiałów, pozbawionych ostrych krawędzi.
Kiedy mamy już przygotowane materiały, warto przystąpić do stworzenia specjalnych kartonów. W tym celu należy przygotować klej na gorąco, pistolet oraz nożyk do cięcia. Kolejno, wycinamy kwadraty o boku 44 cm (przeznaczając 4 cm na ścianki boczne). Zginamy boki oraz sklejamy przy pomocy kleju na gorąco. W gotowych pojemnikach umieszczamy zebrane materiały.
Jak wiemy, nie ma nic zdrowszego niż zabawa na świeżym powietrzu, dlatego można stworzyć własną ścieżkę sensoryczną w ogrodzie. Tam idealnie sprawdzi się ścieżka sensoryczna zewnętrzna. Stwórz ogrodowy kącik zabaw w formie toru przeszkód dla dziecka. Dawniej dzieci w sposób naturalny poznawały otaczające je świat poprzez dotyk. Biegały boso, poznając różne faktury: trawę, ziemię, piasek czy żwir. W miejskich warunkach ciężko jest przyzwyczaić stopę do różnorodnego podłoża. Ścieżki sensoryczne zastępują poznawanie różnych faktur oraz są wspaniałą zabawą.
Zabawa to nie tylko chodzenie, które zapewnia stymulacje stóp. Możesz wykonać małe kwadraciki dotykowe z identycznymi fakturami jak na ścieżce. Starszym dzieciom można zasłonić oczy i podawać kwadraciki dotykowe, prosząc o wskazanie stopą identycznej faktury na ścieżce. W ten sposób aktywizujemy wyobraźnię dotykową i pobudzamy kreatywność naszego dziecka. Ścieżka sensoryczna w ogrodzie to doskonała propozycja, aby rodzinnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Jak widać możliwości jest bardzo wiele - można zakupić specjalne maty, samodzielnie stworzyć ścieżkę lub postawić na zabawę w ogrodzie. Warto już dziś pomyśleć o wsparciu rozwoju i prawidłowym kształtowaniu zmysłów swojej pociechy.