Poznaj 5 zasad codziennej pielęgnacji niemowlaka (twarz, uszy, pupa, skóra i paznokcie)

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Poznaj 5 zasad codziennej pielęgnacji niemowlaka (twarz, uszy, pupa, skóra i paznokcie)

Skóra niemowlaka znacznie różni się od skóry dorosłego człowieka. Jest dużo delikatniejsza i zdecydowanie bardziej podatna na uszkodzenia. Właśnie dlatego należy o nią odpowiednio zadbać. Jak pielęgnować skórę niemowlaka? Poniżej 5 kluczowych zasad, których warto się trzymać.

1. Pielęgnacja twarzy niemowlaka

Pielęgnację skóry niemowlaka warto rozpocząć od twarzy. Twarz malucha najlepiej przemywać nasączonymi w przegotowanej wodzie wacikami. Do przemywania oczu najlepiej sprawdzi się sól fizjologiczna. Warto wtedy pamiętać o prawidłowym kierunku: od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Do wyczyszczenia nosa również wystarczy zwilżony płatek. Jeśli natomiast widać, że w nosie zalega wydzielina, do każdej dziurki można wpuścić odrobinę soli fizjologicznej, a następnie oczyścić je aspiratorem.

Pielęgnacja twarzy niemowlaka będzie różnić się zimą i latem. W chłodne miesiące lepiej unikać kremów nawilżających na bazie wody. Takie kosmetyki mogą wysuszać skórę i sprawiać, że będą się na niej tworzyć czerwone placki. Latem należy bardzo ostrożnie dobierać kremy z filtrami. Zbyt wysoki filtr może zablokować dostęp skóry do promieni słonecznych, co z kolei może doprowadzić do zaburzenia całego procesu termoregulacji, a w tym również zahamowania wytwarzania witaminy D.

2. Jak pielęgnować skórę pupy niemowlaka?

Skóra pupy niemowlaka jest szczególnie narażona na odparzenia. Wszystko za sprawą pieluszek, których malec używa niemal przez cały czas. Odpowiednia pielęgnacja tej części skóry niemowlęcia pomoże uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. O czym należy pamiętać? Podstawą pielęgnacji jest regularne zmienianie pieluch – każdorazowo, gdy pielucha jest pełna i nie rzadziej niż co 3 godziny. Przy zmianie pieluchy należy dokładnie umyć pupę dziecka, wystarczy do tego ciepła woda i mydło. Osuszenie powinno odbywać się za pomocą przykładania delikatnego ręcznika do skóry.

Stosowanie kremów nie jest konieczne, a już na pewno nie należy ich używać po każdej zmianie pieluszki. Istotna kwestia, o której warto pamiętać podczas zmiany pieluszki to tzw. wietrzenie skóry. Po zdjęciu brudnej pieluszki i umyciu pupy, a przed założeniem czystej, warto pozwolić maluchowi na dosłownie kilka chwil bez pieluszki. Skóra w tamtym miejscu będzie miała wtedy swobodny dostęp do powietrza, co pozytywnie wpłynie na jej kondycję.

3. Pielęgnacja niemowlaka – obcinanie paznokci

Kolejna ważna kwestia, której nie wolno pominąć podczas pielęgnacji skóry niemowlaka to obcinanie paznokci. Nawet u małych dzieci paznokcie potrafią być wyjątkowo ostre i długie, dlatego należy je regularnie usuwać. Do tego celu najlepiej używać specjalnych nożyczek dla niemowląt. Takie nożyczki mają zaokrąglone końce, co pozwala uniknąć ewentualnych zranień. Niemniej jednak, podczas obcinania paznokci należy zachować maksymalną delikatność, ale i stanowczość – rączka czy nóżka malucha musi być mocno przytrzymana. Warto też pamiętać o dezynfekcji nożyczek przed każdym zabiegiem.

Chociaż dzieci nie lubią obcinania paznokci, nie można z tego zabiegu rezygnować. Zbyt długimi paznokciami maluch może się łatwo zranić. Całą procedurę najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu (jeśli chodzi o paznokcie u rąk) i raz na dwa tygodnie (w odniesieniu do paznokci u nóg). Jeśli chodzi o kształt, w przypadku paznokci u rąk najlepiej sprawdza się półokrągły. Z kolei paznokcie u nóg najlepiej obcinać na prosto.

4. Pielęgnacja niemowlęcia – jak czyścić mu uszy?

Uszy kilkumiesięcznego dziecka są niezwykle delikatne, a przez to podatne na zabrudzenia. Właśnie dlatego nie wolno zapominać o ich regularnym czyszczeniu. Do tego celu należy używać jedynie specjalnych płynów i bezwzględnie zrezygnować z patyczków. Patyczki są nieskuteczne, ale też przy tym niebezpieczne. Zamiast usuwać zanieczyszczenia, wpychają je w głąb ucha, co może prowadzić do problemów ze słuchem. Ponadto, nieumiejętne włożenie patyczka do ucha może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.

Pielęgnacja uszu niemowlaka powinna odbywać się dwa razy w tygodniu, przy okazji kąpieli (tuż przed lub tuż po niej). Zabiegu lepiej nie wykonywać częściej niż jest to zalecane. W przeciwnym razie można doprowadzić do przesuszenia skóry uszu lub nadmiernej produkcji wydzieliny. Maluchom czyści się jedynie małżowinę. Jeśli rodzic obawia się, że w uchu zebrała się duża ilość woskowiny, nie powinien jej samodzielnie usuwać. W takim przypadku, najlepiej żeby skonsultował to z pediatrą podczas najbliższej wizyty.

5. Kąpiel niemowlaka – o czym należy pamiętać?

W przypadku niemowląt nie ma konieczności codziennych kąpieli, pod warunkiem, że każdego dnia przemyjemy okolice intymne dziecka np. gazikiem zwilżonym wodą. Zbyt częste kąpiele mogą pozbawiać skórę malucha naturalnej bariery ochronnej, dlatego należy go kąpać średnio dwa-trzy razy w tygodniu. 

Optymalna temperatura wody w przypadku kąpieli maluszka to 37ºC. Można ją sprawdzić za pomocą specjalnego termometru. Sama kąpiel powinna trwać kilka (maksymalnie 10) minut. Jeśli chodzi o kosmetyki, najlepiej używać do tego celu emolientów, które odpowiednio natłuszczą skórę i pozostawią na niej warstwę ochronną. Po kąpieli skórę malucha należy osuszyć, przykładając do niej delikatnie ręcznik (skóry nie należy trzeć).

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen