Poznaj 5 zabaw w ogrodzie, w które możesz bawić się ze swoim dzieckiem
Ogród to miejsce, które jest prawdziwą kopalnią pomysłów na zabawy z dziećmi. Wypoczynek na świeżym powietrzu jest dobry dla zdrowia i sprzyja regeneracji organizmu. To w naturze dziecko poznaje otaczający je świat. Może to nasz artykuł zainspiruje Cię do ciekawej organizacji czasu dla Twojego dziecka?
Budujemy ścieżkę sensoryczną
Ścieżki sensoryczne są niezwykle popularne wśród eko-rodziców. Za pomocą naturalnych materiałów możesz stworzyć to narzędzie do zabawy dla Twoich dzieci. Wystarczy, że zbierzesz różnorodne materiały pochodzenia naturalnego np. kamienie, patyki, szyszki z drzew iglastych, piasek o różnej grubości oczek. Kolejnym krokiem będzie stworzenie z drewna niewielkich, płaskich form, które ustawisz koło siebie. Tak przygotowane formy należy wypełnić naprzemiennie materiałem o różnorodnych fakturach np. piasek, kamienie, piasek o grubych oczkach, patyki. Zabawa polega na tym, że dziecko chodzi stopami i w ten sposób integruje różne zmysły, poznaje faktury. Może również dotykać ich rączką. Podczas tej zabawy możesz prowadzić dziecko z bandaną zawiązaną na oczach, aby jeszcze pełniej mogło rozwijać swoje zmysły.
Tworzymy ogrodowy plac zabaw
Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, możesz stworzyć plac zabaw dla dziecka w ogrodzie. Najlepiej sprawdzą się gotowe place zabaw dostępne w sklepach budowlanych. Można również stworzyć własną konfigurację z dostępnych elementów. Najbardziej cenione przez najmłodszych są huśtawki, domki do zabawy oraz zjeżdżalnie. Jeśli w Twoim ogrodzie rośnie stare drzewo, możesz zrobić huśtawkę z opony lub zbudować domek na drzewie. Pamiętaj jednak, aby zadbać o bezpieczeństwo – odpowiednio mocne liny lub łańcuchy oraz o zabudowanie i zabezpieczenie domku na drzewie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, które zapewni komfortową zabawę.
Gotowy plac zabaw umożliwia korzystanie z urządzeń, które powinno się odbywać pod nadzorem osoby dorosłej, zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci. Domek można wykorzystać do kreatywnych zabaw oraz przedstawień. Jednego dnia może być on warownym zamkiem, a kolejnego – królestwem wróżek. Wszystko zależy od Twojej fantazji!
Zawody sportowe – przygotowanie toru przeszkód
Zabawy na ogrodzie to również czas na sport. Zorganizuj małe igrzyska olimpijskie dla swoich dzieci, ponieważ ruch to zdrowie. Możesz wykorzystać wszystko co masz w domu do stworzenia przyrządów sportowych. Z butelek zrobisz tor przeszkód, czyli np. slalom. Z taboretów lub krzeseł można wykonać tunel, pod którym dzieci będą przechodzić. Piaskownica jest doskonała do skoków w dal. Między drzewami można zawiązać linę, nad którą dzieci będą skakać. Rodzice mogą pełnić rolę sędziów i mierzyć czas w rozgrywkach, a potem nagrodzić małych olimpijczyków uroczystym poczęstunkiem na tarasie.
Tworzenie małego ogrodu botanicznego
Czym zająć dziecko w ogrodzie? Możecie razem stworzyć mały ogród botaniczny. Wykonaj niewielki klomb, który zagospodarujesz razem z swoim dzieckiem. Tak jak mówiła Maria Montessori, warto uczyć dzieci pożytecznych prac, bo może być to dla nich również zabawą. Taką pasją może stać się ogrodnictwo. Przygotuj ziemię ogrodową, kup motyczkę, łopatę i grabie. Ważne, aby były to imitacje prawdziwych narzędzi ogrodniczych dostosowane do rączek dziecka. Warto zakupić również plakietki (podobne jak w ogrodach botanicznych) oraz wodoodporny marker. Razem z dzieckiem udajcie się do marketu ogrodniczego i wybierzcie swoje ulubione rośliny. Najlepiej sprawdzą się te mało skomplikowane w uprawie, przeznaczone do posadzenia na tzw. skalniakach. Wybierzcie różnorodne rośliny, najbardziej kolorowe. W domu opowiedz o nim dzieciom, wspólnie napiszcie ich nazwy na tabliczkach. Stwórzcie z nich piękną kompozycje i odpowiednio oznaczcie. Naucz dziecko, jak dbać o rośliny i je podlewać. Malec może np. wyrywać chwasty czy używać konewki.
Poszukiwania skarbu
To zabawa, która niezwykle angażuje dzieci i pobudza ich kreatywność. Jest podobna do bawienia się w chowanego. Przygotujcie coś, co będzie poszukiwanym skarbem (może to być np. malutka skrzyneczka z nową zabawką) i schowajcie go w ogrodzie. Stwórzcie proste wskazówki, które pomogą dziecku znaleźć skarb np. wstążeczki, strzałki z patyków – umieścicie je w różnych miejscach ogrodu.
Warto zadbać, aby wspólny czas spędzony w ogrodzie był czasem miłym i pożytecznym. Nawet podczas zabawy możemy uczyć nasze dzieci, jak zadbać o ogród i uczynić wspólną przestrzeń piękną! Nie ma nic bardziej wspaniałego niż radosne śmiechy dzieci dochodzące z ogrodu.