Odbijanie noworodka po karmieniu – jak to się robi?

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Odbijanie noworodka po karmieniu – jak to się robi?

Odbijanie noworodka po karmieniu pomaga uporać się z bólem brzucha i powracającymi kolkami. Dlatego warto pamiętać o tej czynności i wykonywać ją w prawidłowych pozycjach. Poniżej wyjaśniamy, jak odbijać noworodka. 

Po co odbijać noworodka po karmieniu? 

Jedząc, noworodek oprócz pokarmu połyka powietrze. Gdy nagromadzi się w ono w jamie brzusznej, dziecko może kaprysić przy jedzeniu, co nie pozwala jednoznacznie stwierdzić czy już się najadło, czy dokucza mu ból i dyskomfort. Odbijanie po karmieniu, któremu towarzyszy charakterystyczny odgłos „beknięcia” ma więc ważny ogromny wpływ na układ pokarmowy. Sprawia, że maleństwu mniej się ulewa, nie pojawiają się też kolki lub są zdecydowanie słabsze. Warto więc pamiętać o odbijaniu, bez względu na wybrany sposób karmienia. 

Jak odbijać noworodka trzymając go na ramieniu?

Jak trzymać noworodka do odbicia? Przede wszystkim powinien się on znajdować w pozycji pionowej, z brzuszkiem skierowanym w stronę rodzica. Należy oprzeć go na ramieniu, a rączki dziecka położyć na swoich plecach. Tułów i główka nie mogą się odchylać, a nogi powinny być lekko zgięte. Jedną ręką podpieramy pupę niemowlaka, a drugą jego główkę i kark. Uwaga – wbrew temu, co robiły jeszcze nasze babcie i mamy, specjaliści podkreślają, że nie klepiemy go po plecach, wystarczy samo trzymanie dziecka, względnie delikatny masaż czy głaskanie. Pamiętaj, że noworodek bezpośrednio po karmieniu może ulać, dlatego warto położyć sobie pieluszkę tetrową lub bambusową na ramieniu, przed wzięciem dziecka na ręce. 

Jak odbijać noworodka kładąc go na udach?

Po karmieniu, dziecko można też trzymać na udach. Jak odbijać noworodka w takiej pozycji? Dziecko należy ułożyć na swoim udzie, brzuszkiem w dół, ale z uniesionymi ramionami i piersią. Jego rączki powinny lekko opadać, a nóżki zwisać swobodnie. Pupę należy podeprzeć drugim udem lub ręką, można ją też delikatnie poklepywać. Odbijanie po karmieniu w tej pozycji można też wspomóc delikatnym masażem, np. przetaczając delikatnie po kolanie lub unosząc na zmianę swoje uda. 

Jak odbijać noworodka w nocy i czy zawsze trzeba to robić? 

Wiele młodych mam może też się zastanawiać, jak trzymać noworodka do odbicia w nocy. Przede wszystkim należy pamiętać, że senny maluch je mniej łapczywie i podczas jedzenia łyka mniej powietrza. To sprawia, że odbijanie w nocy trwa krócej, można też z niego całkowicie rezygnować. Z czasem rodzice sami zorientują się, jakie postępowanie po kamieniu w nocy jest najbardziej komfortowe dla dziecka i czy odbijanie wówczas w ogóle jest konieczne.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen