Czy Twój noworodek ma nietolerancję laktozy? Sprawdź częste objawy!

list Karmienie dziecka / laktacja
Blog Bambiboo - Czy Twój noworodek ma nietolerancję laktozy? Sprawdź częste objawy!

Często powtarzające się bóle brzucha, wzdęcia i biegunki u noworodka mogą świadczyć o nietolerancji laktozy. To przypadłość, którą bardzo łatwo pomylić z alergią na białko mleka krowiego. Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt? Jak postępować, gdy schorzenie zostanie potwierdzone?

Czym jest laktoza i na czym polega jej nietolerancja?

Laktoza to dwucukier – z glukozy i galaktozy – który znajduje się w mleku większości ssaków. To składnik, który ma spore znaczenie w rozwoju dziecka: wspiera rozwój flory bakteryjnej jelit, poprawia wchłanianie składników mineralnych, a także pozytywnie wpływa na budowę i wzrost układu nerwowego.

Czy wiesz, że…
najwięcej laktozy jest w mleku kobiecym? Mleko krowie, owcze i kozie zawiera od 4,5 do 5% laktozy, zaś kobiece ok. 5,5-7,5%.

Nietolerancja laktozy u noworodka pojawia się w przypadku niedoboru laktazy. Laktaza to enzym, który wydziela się w jelicie cienkim i rozkłada mleczny cukier na glukozę i galaktozę. Wszystko po to, by mógł zostać wchłonięty do krwiobiegu. Jeśli brakuje laktazy, laktoza w całości przedostaje się do jelita grubego, gdzie staje się pożywką dla bakterii. Wtedy też pojawiają się różne dolegliwości, np. gazy.

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?

Objawy nietolerancji laktozy u noworodka mogą się pojawić już w ciągu godziny od spożycia posiłku. Do najczęstszych objawów należą:

 • ból brzucha,
 • wzdęcia i gazy,
 • biegunka,
 • kolka niemowlęca,
 • przelewanie w jelitach.

Intensywność pojawiających się niedogodności jest uzależniona od dwóch czynników: ilości spożytej laktozy oraz stopnia niedoboru laktazy. Najniebezpieczniejsza dla maluchów jest biegunka, która może doprowadzić do odwodnienia i niedożywienia dziecka.

Objawy nietolerancji laktozy u noworodka – czas na zrobienie badań

Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowlaka? Najlepszy rezultat da przeprowadzenie badań diagnostycznych. Do wyboru są:

 • wodorowy test oddechowy,
 • doustne obciążenie laktozą,
 • badanie pH kału,
 • próba eliminacyjna,
 • badanie na aktywność laktozy w bioptacie jelita cienkiego,
 • badanie na obecność polimorfizmu genu LCT.

Żeby potwierdzić lub wykluczyć nietolerancję laktozy u noworodka, najczęściej stosuje się próbę eliminacyjną w połączeniu z prowokacją. Na czym ona polega? Przez dwa tygodnie dziecko otrzymuje mieszanki bezlaktozowe, a z jego diety zostają całkowicie wyeliminowane produkty z laktozą. Podczas tych dwóch tygodni, rodzice powinni bacznie obserwować malucha, by sprawdzić, czy objawy nadal się utrzymują. Po upływie tego czasu, należy ponownie włączyć do diety laktozę. Jeśli po jej odstawieniu objawy ustąpiły, a po ponownym wprowadzeniu do diety powróciły, dziecko cierpi na nietolerancję laktozy. Natomiast jeśli objawy pojawiały się również podczas odstawienia, należy szukać innej diagnozy.

Nietolerancja laktozy, a alergia na białko mleka krowiego

Nietolerancję laktozy bardzo łatwo pomylić z alergią na białko mleka krowiego. Czym różnią się te dwa schorzenia? Na początku warto zaznaczyć, że laktoza to cukier, który występuję w mleku większości ssaków, w tym również w mleku matki. Z kolei białko mleka krowiego jest obecne zarówno w krowim mleku, jak i produktach, które powstają na jego bazie. Powodem nietolerancji laktozy jest niewystarczająca ilość laktazy – enzymu, który odpowiada za jej trawienie. Natomiast alergia na białko mleka krowiego powstaje wtedy, gdy organizm wykazuje nadwrażliwość na białko, które jest w tym przypadku alergenem. 

O ile poziom laktozy w mleku matki jest stały i dieta nie ma na niego wpływu, o tyle białko mleka krowiego może przedostawać się do mleka matki, wraz z pożywieniem, które ona spożywa. Tym samym, jeśli u niemowlaka zostanie stwierdzona alergia na białko mleka krowiego, matka, która karmi piersią, będzie musiała wyeliminować ze swojej diety mleko i produkty mleczne. 

Nietolerancja laktozy lub alergia na białko mleka krowiego – odpowiednia dieta

Tak samo przy zaobserwowaniu u noworodka objawów nietolerancji laktozy, jak i alergii na białko krowiego mleka, należy zastosować odpowiednią dietę. W przypadku alergii na białko mleka krowiego u dzieci, które są karmione piersią, to matka musi zastosować dietę i usunąć ze swojego jadłospisu wszelkie produkty pochodzenia mlecznego. U starszych dzieci z tą przypadłością, dietę eliminacyjną stosuje się na etapie rozszerzania jadłospisu o kolejne produkty. W przypadku nietolerancji laktozy u malucha, dieta eliminacyjna u matki karmiącej nie ma uzasadnienia. W tym przypadku należy rozważyć alternatywny sposób karmienia dziecka.

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen