Czego używać na rozstępy w ciąży? Jak ich uniknąć?
Problem rozstępów dotyczy większości kobiet w ciąży. Szacuje się, że z rozstępami walczy aż 90% ciężarnych. Dlaczego pojawiają się na skórze? Powody mogą być różne: zbyt szybki przyrost masy ciała, niewłaściwa dieta, rozciąganie się skóry. Czy rozstępów w ciąży można uniknąć, a jeśli tak – jak to zrobić?
Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży?
Rozstępów można uniknąć, jednak żeby było to możliwe, od samego początku ciąży należy stosować odpowiednią profilaktykę. Co w przypadku niezastosowania odpowiednich środków profilaktycznych? Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? Rozstępy na brzuchu, piersiach i udach, najczęściej można zauważyć w drugim trymestrze ciąży. Ich pierwszym objawem jest swędząca skóra. Dopiero po jakimś czasie na skórze pojawiają się pionowe, nierówne pasma w czerwonym lub białym kolorze. Opisywane pasma mogą być zagłębione lub wypukłe i występować obok siebie, ale też w nieco większych odległościach. Rozstępy na brzuchu czy piersiach w ciąży nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. To jedynie problem natury estetycznej.
Jak uniknąć rozstępów w ciąży?
Chociaż rozstępy w ciąży to powszechny problem, można ich uniknąć lub przynajmniej doprowadzić do tego, że zostaną zminimalizowane. Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Jest na to kilka prostych sposobów.
- Nawilżenie skóry
Rozstępy na brzuchu i piersiach w ciąży można zminimalizować, regularnie stosując specjalistyczne kremy lub balsamy. Warto sięgać po specyfiki z masłem kakaowym i witaminą E w składzie. Jednocześnie lepiej unikać kosmetyków z kofeiną, kwasem salicylowym i silikonem (tego rodzaju składniki mogłyby zaszkodzić dziecku). Szczególnie istotnym składnikiem jest witamina E. Balsam z dodatkiem witaminy E sprawi, że skóra nie tylko będzie odpowiednio nawilżona, ale też poprawi się jej elastyczność. Żeby jednak stosowanie balsamu przyniosło oczekiwany efekt, trzeba pamiętać o regularności.
- Delikatny peeling
Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Kluczem do sukcesu może okazać się regularny peeling skóry całego ciała. Peeling sprawi, że skóra będzie odpowiednio ukrwiona. Pozwoli również pozbyć się martwego naskórka, dzięki czemu skóra zdecydowanie lepiej będzie wchłaniać substancje odżywcze zawarte w balsamach lub kremach. Peeling warto wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu.
- Masaż
Masaż to świetny sposób na świeże rozstępy w ciąży. Skórę najlepiej masować nie tylko na rozstępach, ale też na dalszych częściach ciała. Najlepiej użyć do tego celu specjalnego olejku dla kobiet w ciąży, który będzie miał neutralny skład. Olejek najczęściej ma dwojakie działanie: nie tylko nawilża skórę, ale też działa odprężająco, dzięki uwalnianym w trakcie masażu substancjom eterycznym.
- Odpowiednia dieta
Rozstępów na brzuchu i piersiach w ciąży można uniknąć, stosując odpowiednią dietę. Należy przy tym pamiętać zarówno o odpowiedniej ilości spożywanych pokarmów, jak też ich jakości. Racjonalna dieta sprawi, że ciężarna przytyje maksymalnie 10-15 kg, a tym samym, ryzyko pojawienia się blizn będzie mniejsze. Co do składników, warto zadbać o to, aby w diecie znalazły się produkty bogate w witaminę A, C i E. Pierwsza przyspieszy regenerację uszkodzonych tkanek, druga przyczyni się do produkcji kolagenu, a trzecia wzmocni skórę.
- Aktywność fizyczna
Na świeże rozstępy w ciąży pomoże aktywność fizyczna. Przyszła mama powinna regularnie się ruszać, co pozytywnie wpłynie na krążenie krwi i poprawi elastyczność skóry. Zalecany ruch w ciąży to joga, basen, spacery i lekki fitness. Jednak przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń.
Co na rozstępy w ciąży?
Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Najlepiej im zapobiegać od samego początku ciąży, a nawet jeszcze wcześniej. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta i stosowanie balsamów i kremów sprawi, że skóra będzie odpowiednio elastyczna, a przy tym mniej narażona na rozstępy. Na rozstępy na brzuchu i na piersiach w ciąży są narażone wszystkie kobiety, zarówno te o prawidłowej wadze, jak i z nadwagą, wysportowane i nie, tak więc wszystkie ciężarne powinny pomyśleć o profilaktyce, by uniknąć rozstępów.