Bezpieczne opalanie. Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

list Pielęgnacja dziecka
Blog Bambiboo - Bezpieczne opalanie. Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Sezon na słoneczne i wodne kąpiele już dawno się rozpoczął. Niektórzy są już po rodzinnych wakacjach, ale są też tacy, którzy dopiero mają je przed sobą i czekają na nie z wypiekami na twarzy. Niezależnie od tego, czy spędzasz je w mieście, w ciepłych krajach, nad morzem czy w górach, zadbaj o bezpieczne opalanie swojego dziecka. Jeśli dopiero się go spodziewasz, to pamiętaj, że długie opalanie w ciąży też nie jest najlepszym pomysłem, a na pewno trzeba podejść do tematu nieco inaczej. 

Odpowiednie plażowe ubranie, a bezpieczne opalanie

Szorty dla chłopca i kostium kąpielowy dla dziewczynki – to, wydawałoby się, oczywisty wybór dziecięcego plażowego ubrania. Skóra dziecka, szczególnie niemowlaka, jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie promieni słonecznych. Nie najlepiej znosi długą ekspozycję na słońce, co może skutkować nieprzyjemnymi poparzeniami. Dzieci jednak uwielbiają zabawy w piasku i pływanie w jeziorze, morzu i basenie.  

Dla najmłodszych polecamy specjalne stroje kąpielowe z krótkim lub długim rękawem oraz długimi nogawkami. Mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Dla bezpiecznego opalania należy zwrócić uwagę, czy wykonane są z tkaniny z filtrem SPF 50+. Dzięki temu kostium skutecznie chroni skórę dziecka przed skutkami działania przenikającego przez materiał słońca. U starszych dzieci można sobie pozwolić na większą swobodę w plażowych stylizacjach. Zawsze warto jednak mieć w zasięgu ręki koszulkę z filtrem UV, którą zakładamy mu, kiedy słońce zaczyna grzać nieco mocniej. 

Koniecznie, niezależnie od wieku, dziecko powinno mieć nakrycie głowy. Może być to kapelusz bawełniany lub słomiany, czapka z daszkiem lub chustka, najlepiej z przewiewnego materiału. 

Skóra dziecka pod ochroną UV

Podstawą bezpiecznego opalania jest oczywiście krem z filtrem. Stosować go powinien każdy, niezależnie od wieku, płci i środowiska, w jakim przebywa – góry, morze, jezioro czy miejska dżungla. Najlepszym wyborem dla dzieci będą kremy z filtrami mineralnymi i współczynnikiem SPF 50+. Filtry mineralne skutecznie zabezpieczają przed słońcem niedojrzałą skórę dziecka. Maluszki do 3 roku życia w ogóle nie powinny się opalać ze względu na niewystarczającą ilość barwnika w skórze chroniącego ją przed słońcem. Wiemy jednak, że trudno jest uchronić dziecko przed ekspozycją na słońce, dlatego krem z filtrem to must have dziecięcej wyprawki nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale i pobytu w mieście czy własnym ogrodzie. 

Krem z filtrem należy nałożyć na skórę na ok. 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Ponadto przy jego wyborze należy sprawdzić, od jakiego wieku jest przeznaczony. Niestety większość takich produktów jest przeznaczona od 6 miesiąca życia. Są jednak dostępne kremy z formułą opracowaną dla dzieci od pierwszego miesiąca życia. 

Systematyczne nawilżanie suchej skóry u niemowlaka 

Latem słońce napawa nas optymizmem i pozytywnymi wibracjami, jednak w wielu przypadkach wywołuje szkody naszej skórze, a przede wszystkim skórze dziecka. Sucha skóra u niemowlaka może być efektem oddziaływania na nią słońca i gorącego wiatru. Cieńszy naskórek i nie do końca jeszcze wykształcona skóra jest bardziej podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Sucha skóra u niemowlaka objawia się szorstkością, podrażnieniami i łuszczeniem. W skrajnych przypadkach może pękać, co sprzyja krwawieniu. 

Latem skórę dziecka należy regularnie nawilżać, aby uniknąć takich dolegliwości. Podczas wieczornej pielęgnacji używaj emulsji lub balsamu nawilżającego, a jeśli to koniecznie powtarzaj tę czynność również rano. Unikaj jednak oliwek, które zatykają pory i tym samym utrudniają termoregulację ciała. 

Podstawowe i najważniejsze zasady bezpiecznego opalania 

Odpowiednie ubranie z filtrem SPF, krem z filtrem, regularne nawilżanie i obowiązkowo czapka na głowę – czy to wystarczy dla bezpiecznego opalania? Mamy jeszcze kilka rad, które pomogą Ci spędzić naprawdę przyjemnie wakacje z dzieckiem bez poparzeń i udarów słonecznych. 

  • Jeśli to możliwe, unikaj ekspozycji dziecka bezpośrednio na słońce. Na plaży przyda się więc namiot lub parasol. 
  • Unikaj wychodzenia z dzieckiem na słońce, kiedy jest ono najbardziej intensywne, a więc w godzinach 11-14, a nawet do 16. 
  • Jeśli na spacerach korzystasz z nosidła lub chusty, w wyjątkowo słoneczne dni zamień je na wózek. 
  • Korzystaj z przewiewnych ubranek, które zapobiegają przegrzaniu dziecka. 
  • Pamiętaj o nawodnieniu, zawsze miej przy sobie wodę. Dotyczy to również opalania w ciąży, które także należy ograniczyć i stosować się do tych samych zasad, co w przypadku maluszków.

Wakacje z dzieckiem wymagają odpowiedniego przygotowania, również pod kątem bezpiecznego opalania. Skóra dziecka potrzebuje szczególnej troski, opieki i ochrony przed słońcem. To wspaniałe prezenty, za które wdzięczna Ci będzie delikatna skóra maluszka. 

Sonntag Montag Dienstag Mittwoch Donnerstag Freitag Samstag Januar Februar März April Kann Juni Juli August September Oktober November Dezember

Neues Konto registrieren

Hast du schon ein Konto?
Melden Sie sich an Or Passwort zurücksetzen