Bezpieczne opalanie. Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?
Sezon na słoneczne i wodne kąpiele już dawno się rozpoczął. Niektórzy są już po rodzinnych wakacjach, ale są też tacy, którzy dopiero mają je przed sobą i czekają na nie z wypiekami na twarzy. Niezależnie od tego, czy spędzasz je w mieście, w ciepłych krajach, nad morzem czy w górach, zadbaj o bezpieczne opalanie swojego dziecka. Jeśli dopiero się go spodziewasz, to pamiętaj, że długie opalanie w ciąży też nie jest najlepszym pomysłem, a na pewno trzeba podejść do tematu nieco inaczej.
Odpowiednie plażowe ubranie, a bezpieczne opalanie
Szorty dla chłopca i kostium kąpielowy dla dziewczynki – to, wydawałoby się, oczywisty wybór dziecięcego plażowego ubrania. Skóra dziecka, szczególnie niemowlaka, jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie promieni słonecznych. Nie najlepiej znosi długą ekspozycję na słońce, co może skutkować nieprzyjemnymi poparzeniami. Dzieci jednak uwielbiają zabawy w piasku i pływanie w jeziorze, morzu i basenie.
Dla najmłodszych polecamy specjalne stroje kąpielowe z krótkim lub długim rękawem oraz długimi nogawkami. Mogą być jedno- lub dwuczęściowe. Dla bezpiecznego opalania należy zwrócić uwagę, czy wykonane są z tkaniny z filtrem SPF 50+. Dzięki temu kostium skutecznie chroni skórę dziecka przed skutkami działania przenikającego przez materiał słońca. U starszych dzieci można sobie pozwolić na większą swobodę w plażowych stylizacjach. Zawsze warto jednak mieć w zasięgu ręki koszulkę z filtrem UV, którą zakładamy mu, kiedy słońce zaczyna grzać nieco mocniej.
Koniecznie, niezależnie od wieku, dziecko powinno mieć nakrycie głowy. Może być to kapelusz bawełniany lub słomiany, czapka z daszkiem lub chustka, najlepiej z przewiewnego materiału.
Skóra dziecka pod ochroną UV
Podstawą bezpiecznego opalania jest oczywiście krem z filtrem. Stosować go powinien każdy, niezależnie od wieku, płci i środowiska, w jakim przebywa – góry, morze, jezioro czy miejska dżungla. Najlepszym wyborem dla dzieci będą kremy z filtrami mineralnymi i współczynnikiem SPF 50+. Filtry mineralne skutecznie zabezpieczają przed słońcem niedojrzałą skórę dziecka. Maluszki do 3 roku życia w ogóle nie powinny się opalać ze względu na niewystarczającą ilość barwnika w skórze chroniącego ją przed słońcem. Wiemy jednak, że trudno jest uchronić dziecko przed ekspozycją na słońce, dlatego krem z filtrem to must have dziecięcej wyprawki nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, ale i pobytu w mieście czy własnym ogrodzie.
Krem z filtrem należy nałożyć na skórę na ok. 20-30 minut przed wyjściem na słońce. Ponadto przy jego wyborze należy sprawdzić, od jakiego wieku jest przeznaczony. Niestety większość takich produktów jest przeznaczona od 6 miesiąca życia. Są jednak dostępne kremy z formułą opracowaną dla dzieci od pierwszego miesiąca życia.
Systematyczne nawilżanie suchej skóry u niemowlaka
Latem słońce napawa nas optymizmem i pozytywnymi wibracjami, jednak w wielu przypadkach wywołuje szkody naszej skórze, a przede wszystkim skórze dziecka. Sucha skóra u niemowlaka może być efektem oddziaływania na nią słońca i gorącego wiatru. Cieńszy naskórek i nie do końca jeszcze wykształcona skóra jest bardziej podatna na wpływ czynników zewnętrznych. Sucha skóra u niemowlaka objawia się szorstkością, podrażnieniami i łuszczeniem. W skrajnych przypadkach może pękać, co sprzyja krwawieniu.
Latem skórę dziecka należy regularnie nawilżać, aby uniknąć takich dolegliwości. Podczas wieczornej pielęgnacji używaj emulsji lub balsamu nawilżającego, a jeśli to koniecznie powtarzaj tę czynność również rano. Unikaj jednak oliwek, które zatykają pory i tym samym utrudniają termoregulację ciała.
Podstawowe i najważniejsze zasady bezpiecznego opalania
Odpowiednie ubranie z filtrem SPF, krem z filtrem, regularne nawilżanie i obowiązkowo czapka na głowę – czy to wystarczy dla bezpiecznego opalania? Mamy jeszcze kilka rad, które pomogą Ci spędzić naprawdę przyjemnie wakacje z dzieckiem bez poparzeń i udarów słonecznych.
- Jeśli to możliwe, unikaj ekspozycji dziecka bezpośrednio na słońce. Na plaży przyda się więc namiot lub parasol.
- Unikaj wychodzenia z dzieckiem na słońce, kiedy jest ono najbardziej intensywne, a więc w godzinach 11-14, a nawet do 16.
- Jeśli na spacerach korzystasz z nosidła lub chusty, w wyjątkowo słoneczne dni zamień je na wózek.
- Korzystaj z przewiewnych ubranek, które zapobiegają przegrzaniu dziecka.
- Pamiętaj o nawodnieniu, zawsze miej przy sobie wodę. Dotyczy to również opalania w ciąży, które także należy ograniczyć i stosować się do tych samych zasad, co w przypadku maluszków.
Wakacje z dzieckiem wymagają odpowiedniego przygotowania, również pod kątem bezpiecznego opalania. Skóra dziecka potrzebuje szczególnej troski, opieki i ochrony przed słońcem. To wspaniałe prezenty, za które wdzięczna Ci będzie delikatna skóra maluszka.